Jeśli myślisz poważnie o domowym parzeniu świetnej kawy, dobry młynek to podstawa. Niektórzy niestety lekceważą znaczenie młynka w przygotowywaniu kawy, co jest znaczącym błędem. Jeśli inwestujemy duże pieniądze w świetny ekspres do kawy czy akcesoria do alternatyw, a jednocześnie wybieramy tani młynek z najbliższego marketu – o świetnej kawie możemy zapomnieć.

Czy warto kupić młynek do mielenia kawy?

Być może zastanawiasz się, czy młynek na pewno jest Ci potrzebny. Przecież w sklepach można kupić kawę mieloną, a zatem czy musimy wydawać grube pieniądze na młynek? 

Odpowiedź brzmi, to zależy. 

Zmielona kawa traci na smaku i aromacie już w ciągu kilkunastu minut i nie pomogą tu żadne próżniowe zamknięcia. Kawa mielona, którą kupujesz w sklepie prawdopodobnie wywietrzała jeszcze zanim wyszła z fabryki. Producenci i dystrybutorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego dobre kawy nigdy nie są mielone, ponieważ szkoda marnować ich potencjał. Warto też wspomnieć, że kawę mielimy w różny sposób, w zależności od sposobusposoby przygotowania. Inaczej zmielimy kawę do espresso, kawiarki czy metod alternatywnych. To kolejny minus gotowej kawy mielonej – jest ona zmielona w jednej grubości. Jeśli więc zechcesz ją zaparzyć na różne sposoby i uratować pozostałości jej smaku… cóż, nie będzie to możliwe.

Jeśli niespecjalnie zależy Ci na smaku kawy i potrzebujesz od niej jedynie porannego zastrzyku kofeiny – w porządku, pewnie poradzisz sobie bez młynka. Możesz kupić kawę mieloną albo zmielić ją w starym młynku pożyczonym od rodziców.

Jednak jeśli kawę pijesz dla przyjemności, a jej przygotowanie jest dla Ciebie rytuałem – będziemy nalegać na zakup młynka. I to nie pierwszego lepszego, a dobrego i dostosowanego do Twoich potrzeb. Ale po kolei.

Rodzaje młynków do kawy – król jest jeden? Młynek żarnowy a ostrzowy

Przede wszystkim, zapomnij o młynkach ostrzowych (znanych także jako udarowe). Taki sprzęt nie mieli kawy, tylko ją sieka. Równie dobrze możesz wrzucić ziarna do blendera. Jeśli masz kupować taki młynek, chyba już lepiej postawić na kawę mieloną… Przynajmniej zaoszczędzisz pieniądze i miejsce w kuchni. 

Nie możemy z czystym sumieniem polecić tych “wynalazków”, więc na tym temat zakończymy.

Do mielenia dobrej kawy potrzebujesz młynka żarnowego. Składa się on z dwóch żaren, które kawę mielą – elegancko i zgodnie ze sztuką.

Dobry młynek do kawy, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze młynka? 

Na początku musimy omówić temat żaren w młynkach do kawy. Żarna występują w różnych wariantach – dzielimy je na płaskie i stożkowe oraz wykonane ze stali nierdzewnej i ceramiczne. Żarna stożkowe i płaskie różnią się głównie konstrukcją i ceną, nie ma tu jasnego faworyta. 

Kluczowym kryterium przy wyborze młynka powinna być dobra stabilizacja żaren – to dzięki niej uzyskamy równy przemiał kawy. Kawa mielona nierównomiernie będzie tak samo się parzyć. Napój, który w ten sposób uzyskamy będzie po prostu niesmaczny.

Co więcej, niskiej jakości młynek może pylić – czyli mielić kawę na drobny pył, zamiast równomierne drobiny. Duża ilość pyłu może np. zatkać dripa przy parzeniu kawy i skutecznie zepsuć nam przyjemność z jej przygotowywania. Pył można ewentualnie odsiać po zmieleniu, ale dodaje nam to extra krok do wykonania. Finalnie dobry młynek nie powinien pylić – zaoszczędzimy sobie w ten sposób problemów. Warto też mieć na uwadze, że każdy młynek będzie do pewnego stopnia pylić – ale młynki z niskiej półki pylą mocniej i mielą mniej równomiernie.

Ręczny młynek do kawy

Wielu z nas może założyć, że młynek ręczny będzie dużo tańszy niż elektryczny. Jest to jednak błędne przekonanie, a przyzwoity młynek w obu wariantach możesz dostać już za ok. 500zł. 

Wśród ręcznych młynków żarnowych najczęściej znajdziesz opcje ceramiczne. Taki młynek pozwoli Ci regulować grubość mielenia, najczęściej dzięki wykorzystaniu dodatkowego pokrętła.

Mielenie ziaren kawy w młynku ręcznym będzie czasochłonne i wymaga trochę siły, ale jesteśmy pewni, że zapach świeżo zmielonej kawy wynagrodzi Ci ten dodatkowy krok. Młynek ręczny to doskonały wybór dla prawdziwych wielbicieli kawy, którzy kochają proces jej przyrządzania i cieszą się każdą jego chwilą.

Elektryczny młynek do kawy

To idealna propozycja dla najbardziej wymagających miłośników kawy. Jeśli masz do dyspozycji trochę większy budżet i zależy Ci na szybkim mieleniu –  możesz postawić na automatyczny młynek do kawy. Stopień zmielenia ziaren możesz łatwo regulować, a całą pracę wykonuje za Ciebie młynek. W tej kategorii możesz dowolnie przebierać wśród najlepszych produktów na rynku.

Dalej
Najdroższa kawa świata
Comments are closed.