Wielbiciele dobrej kawy najczęściej sięgają po jakościowe ziarna z segmentu speciality. Jednak istnieją kawy z jeszcze wyższej półki, gdzie za kilogram ziaren zapłacimy setki lub nawet tysiące złotych. Czy ich jakość i smak są warte tej ceny? A może wręcz przeciwnie i zakup ekstremalnie drogich kaw skończy się rozczarowaniem? 

Jeśli interesuje Cię ten temat, pozwól że opowiemy o najdroższej kawie świata – i jej alternatywach. 

Najdroższa kawa na świecie – Kopi Luwak

Tytuł najdroższej kawy świata jest najczęściej przypisywany kawie Kopi Luwak, której ceny dochodzą do 1300 dolarów za kilogram. Głównymi producentami Kopi Luwak są wyspy Indonezji – Sumatra, Jawa i Celebes.

Ciężko z całkowitą pewnością określić, czy jest to najdroższa kawa świata. Kwoty za kilogram kawy zmieniają się dynamicznie, a producenci często sztucznie “podkręcają” ceny swoich kaw. Wszystko po to, by przyciągnąć zamożnych klientów, którzy szukają interesujących smaków i wyjątkowych doświadczeń. 

Można więc mieć wątpliwości, czy Kopi Luwak słusznie zajmuje pierwsze miejsce na liście najdroższych kaw świata. Niemniej jednak, jej wysoka cena pozostaje faktem.

Jak powstaje najdroższa kawa świata? Produkcja kawy Kopi Luwak

A zatem, nasuwa się nam pytanie – skąd tak wysoka cena tej kawy? Otóż sekret tkwi w metodzie produkcji. Owoce kawy tej odmiany trafiają do żołądków cywet, znanych także jako łaskun palmowy. Są to kotokształtne ssaki zamieszkujące tropikalne lasy Azji. Cywety trawią jedynie miąższ owoców, a ziarna kawy przechodzą przez ich układ trawienny w całości. Dzięki enzymom trawiennym i procesom zachodzącym w żołądku zwierząt, kawa traci swoją gorycz i zyskuje łagodny smak i aromat. To właśnie proces trawienia nadaje ten charakterystyczny smak kawie Kopi Luwak. Po przetrawieniu owoców, zwierzaki wydalają nasiona kawy, która po oczyszczeniu i obróbce trafia do dystrybucji.

Zainteresuje Cię również artykuł: Jak smakuje dobra kawa?

Najdroższa kawa na świecie, ale czy najlepsza?

Kawa Kopi Luwak może nie być warta swojej ceny – nawet pomijając jej smak. Produkcja tej kawy jest mało ekologiczna i często wręcz nieetyczna.  Producenci mogą malować nam obraz naturalnie pozyskiwanej kawy, która jest zbierana na pięknych plantacjach przez uśmiechniętych pracowników. Taka perfekcyjna kawa w idealnym scenariuszu trafia do cywety – bardzo wymagającego zwierzęcia, które zjada tylko najlepsze owoce kawy. Alternatywnie, cyweta sama wyszukuje najlepsze owoce, a zbieracze poszukują pozostawionych przez zwierzęta ziaren. 

Niestety bywa to dalekie od prawdy. Cywety, tak kluczowe do produkcji Kopi Luwak, najczęściej spędzają swoje życie w klatkach, gdzie na siłę karmione są owocami kawowca. Jest to ta sama kawa, której ziarna później trafiają do drogich torebek z Kopi Luwak. W ten sposób producenci uzyskują możliwość hurtowej produkcji. Niestety jest to kosztem zwierząt, które w normalnych warunkach przemierzają lasy tropikalne i samodzielnie wybierają najlepsze pożywienie, a w klatkach po prostu cierpią. W przypadku sztucznych hodowli, cywety są ograniczone do spożywania kawy zapewnionej przez swoich “opiekunów”. Do ich jadłospisu najczęściej trafia najtańsza, niskiej jakości kawa – robusta lub gorsze odmiany arabiki, często z defektami.  

Smak i aromat kawy Kopi Luwak również pozostawiają sporo do życzenia. Producenci obiecują nam delikatną, choć bogatą kawę o ziemistym posmaku i czekoladowych nutach. Niektórym osobom może smakować, innym nie, a jeszcze inni stwierdzą że Kopi Luwak smakuje po prostu jak każda inna kawa. 

Alternatywy dla Kopi Luwak

Jeśli chcesz spróbować świetnej kawy, wcale nie musisz sięgać po tą “najdroższą”. Wystarczy zainteresować się konkursami branżowymi, które nagradzają najlepsze kawy świata, np. Cup of Excellence. Na ich stronie internetowej znajdziesz zwycięzców ostatnich konkursów w różnych krajach oraz namiary na farmy, które zostały nagrodzone przez jury. 

Twoją uwagę może przykuć kawa odmiany Gesha (znana także jako Geisha). Jest to świetnej jakości arabica, której uprawa wymaga od hodowców doświadczenia, precyzji i sumienności. Efektem ich pracy są ziarna, które stworzą doskonały, aromatyczny napój. Według niektórych źródeł to właśnie Gesha jest najdroższą na świecie kawą – wycenia się ją na 600 dolarów za funt (ok. 453.59 gramów).

Jednak niekoniecznie musisz szukać tak daleko. Topowi bariści i mistrzowie Polski często wypuszczają własne mieszanki kawy – często dokładnie tej, dzięki której zawdzięczają swój tytuł. Wybór takiej kawy będzie bardziej ekologiczny, etyczny i przyjaźniejszy dla portfela niż “inwestycja” w Kopi Luwak. 

Czy najdroższa na świecie kawa jest warta zachodu?

Wiesz już, ile kosztuje najdroższa kawa świata. Czy jednak słynna Kopi Luwak jest warta spróbowania, a jej cena za kilogram jest uzasadniona? Większość osób profesjonalnie związanych z kawą powie, że niekoniecznie. Jeśli chcesz jej spróbować, zapewne zrobisz to tylko raz. Smak i aromat nie wyróżniają się tak bardzo, a za kilogram tej kawy musimy zapłacić duże pieniądze. 

Wpis zakończymy pytaniem (być może retorycznym) – czy zamiast kawy z odchodów cywety nie lepiej postawić na dobry produkt z lokalnych palarni, sygnowany nazwiskiem polskich ekspertów od palenia kawy?

Dalej
Czym jest kawa speciality i jak ją parzyć?
Comments are closed.