Post Image

Wielu baristów i specjalistów od ziaren próbowało znaleźć uniwersalną odpowiedź na pytanie “jak smakuje dobra kawa?”. Niektórzy szli dalej w radykalnych przekonaniach i stawiali tezy, że picie kawy z mlekiem nie pozwala nazywać siebie kawoszem. Byli również tacy, co twierdzili, że mleko pasuje również do kaw przelewowych. Słowem – ilu speców, tyle opinii. My jako The Big Beans również mamy swoją – według nas, dobra kawa to taka, która Ci smakuje, a jej picie sprawia przyjemność. Niezależnie od Twoich upodobań, istnieje kilka zmiennych, które bezpośrednio wpływają na jej smak.

Czym w ogóle jest kawa?

Kawa jest owocem bardzo przypominającym wiśnie – na zewnątrz ma miąższ, który po etapie dojrzewania ma kolor czerwony, natomiast w środku ma pestkę. Właśnie ta pestka jest naszym ziarnem, które wypalamy, a następnie mielimy i parzymy. Ale przejdźmy przez to po kolei. Po zbiorze, kawa zostaje poddana obróbce.

Metoda obróbki – jakie metody wyróżniamy?

Znamy trzy podstawowe i obowiązujące na całym świecie metody obróbki kawy. Oczywiście nie oznacza to, że zamykamy się tylko na takie sposoby. Istnieje możliwość, że wśród lokalnych hodowców, kawa obrabiana jest w inny, nietypowy sposób. Na początek nauki na temat kawy, wystarczy znajomość tych metod:

  • Metoda sucha / naturalna / natural – najstarsza i najprostsza metoda obróbki. Aby dobrać się do pestki, owoce są najpierw suszone promieniami słonecznym. Ziarna obrabiane w taki sposób zyskują dodatkowy słodki posmak.  
  • Metoda mokra / washed – metoda polegająca na zalewaniu owoców kawowca w dużych zbiornikach z wodą. Dzięki temu kawa fermentuje i pozwala łatwiej dostać się do pestki. Napar z takiego ziarna ma wyraźnie wyższą kwasowość. W tym przypadku warto nadmienić, że kwasowość nie równa się smakowi kwaśnemu (jak np. sok z cytryny), a przyjemnej i lekko wyczuwalnej nucie kwasowości. Gorąco polecamy spróbować kawy obrabianej w taki sposób i zaparzonej przez baristę. Jeśli po degustacji stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, są jeszcze inne metody 😉 
  • Metoda pulped / honey – dwie bardzo podobne do siebie metody, które opierają się na powyższych. Część miąższu jest oddzielany mechanicznie, a pozostała część fermentuje i suszy się na słońcu. Takie ziarna mają słodszy i nieco kwasowy posmak.

Wiedząc czym jest owoc kawowca, jak wygląda, a także dlaczego ważna jest metoda obrabiania, możemy przejść do profilu sensorycznego – czyli jak określa się smaki ukryte w ziarnach.

Profil sensoryczny, a kraj pochodzenia kawy? Jak to ze sobą zestawić?

Znając podstawowe metody obróbki, możemy przejść do kolejnego elementu, który znacząco wpływa na nasz odbiór kawy. Dlaczego na opakowaniach pojawiają się sugestie profilu sensorycznego i jakie znaczenie ma kraj pochodzenia ziaren? Czy kawa z Brazylii będzie lepsza od tej afrykańskiej? A może to zwyczajny chwyt marketingowy jak w przypadku mitycznych 16 barów ciśnienia w ekspresie (ten temat na pewno poruszymy na naszym blogu, także stay tunned :))?

Owoce kawowca rosną między zwrotnikiem raka, a zwrotnikiem koziorożca. Owoce, podobnie jak wino, wchłaniają aromaty z otoczenia i gleby. Dlatego też wyróżniamy kontynenty, kraje, regiony i wysokości upraw nad poziomem morza, aby wstępnie określać profil smakowy. Dla kawoszy poszukujących smaków owocowych i wyższej nuty kwasowości, ziarna afrykańskie będą idealne. Dla amatorów słodkich smaków, polecamy kierunek brazylijski. Z kolei ziarna z regionu Archipelagu Malajskiego charakteryzują się w smakach bliższych gorzkiej czekoladzie i nutom orzechowym.

Wiesz czym jest kawa. Wiesz również o metodach obróbki oraz profilach sensorycznych. Teraz czas na ostatni akcent – w czym zaparzyć kawę.

W czym zaparzyć kawę i jakie to ma znaczenie?

Równie ważnym kryterium jakości i smakowości kawy, jest narzędzie, które wykorzystamy do zaparzenia. Do każdego z narzędzi, przedstawiamy rekomendowane ziarna, aby ułatwić Ci wybór.

  • Ekspres ciśnieniowy – ziarna ciemniej palone 
  • Kawiarka typu mokka – ziarna ciemniej palone
  • Inne metody przelewowe – ziarna jasno palone

Dobra kawa to ta, która smakuje Ci najbardziej

I nie daj sobie wmówić, że jest inaczej 🙂 Jeśli ten artykuł zaburzył Twój odbiór kawowego świata, zachęcamy do próbowania nowych rzeczy oraz czytania regularnie naszego bloga, a jeżeli czytałeś i Twoja wcześniejsza wiedza się potwierdziła, cieszymy się, że jesteś w gronie bardziej świadomych kawoszy.

Comments are closed.