Post Image

Jeśli jesteś wielbicielem dobrej kawy, z pewnością znasz już termin kawa speciality. Pozostałym możemy zdradzić, że określa on kawę z przysłowiowej najwyższej półki. Mówią o niej bariści, klienci kawiarni i wielbiciele świetnej kawy. Jeśli chcesz wiedzieć, co stoi za popularnością kawy speciality – zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Kawa z segmentu speciality i jej klasyfikacja

Termin „kawa speciality” pojawił się po raz pierwszy w 1974 roku, w artykule autorstwa Erny Knutsen opublikowanym w magazynie „Tea & Coffee Trade Journal”. Knutsen użyła tego sformułowania by opisać najlepsze kawy na rynku, produkowane w wyjątkowym mikroklimacie.

Dziś za certyfikację kaw speciality odpowiada The Specialty Coffee Association. Aby kawa mogła otrzymać to zaszczytne miano, musi zostać oceniona na minimum 80 punktów w 100 punktowej skali. Kawa, która w procesie oceny uzyska 90-100 punktów jest określana jako „Outstanding”. Następnym przedziałem będzie 85-89.99 punktów z klasą „Excellent”. Z kolei kawy o wynikach w przedziale 80-84.99 punktów są określane jako „Very Good”. Podczas procesu ocenia się konsystencję kawy, jej kwasowość i słodycz, czystość, aromatyczność, a także zrównoważenie nut smakowych.

Wymagania dla kaw speciality są bardzo złożone, ale możemy tu wyróżnić trzy główne kryteria:

  • kawa powinna być zbierana ręcznie ze starannie wyselekcjonowanych ziaren,
  • kawa musi uzyskać min. 80 punktów na 100,
  • dopuszczalne jest 5 defektów kawy na 350g produktu. 

Zainteresuje Cię również artykuł: Jak smakuje dobra kawa?

Jak smakuje speciality coffee?

Większość kaw dostępnych na rynku niestety nie zalicza się do segmentu speciality. Wprawdzie zapewniają one podstawową dawkę kofeiny, ale ich smak pozostawia wiele do życzenia. Napój przygotowany z tej kawy spełni swoje zadanie jeśli oczekujemy szybkiej pobudki, ale będzie dość ubogi w smaku. Nawet klasyczne espresso przygotowane w dobrym ekspresie, ale z przeciętnej jakości kawy, nie będzie smakować dobrze. Zdecydowanie nie jest to kawa, którą można się rozkoszować w sobotni poranek.

Z kolei przygotowując kawę speciality różnicę zauważymy już na samym początku. Zarówno ziarna, jak i zaparzona kawa charakteryzują się bogatym smakiem i aromatem. Może on być bardzo różnorodny w zależności od wybranej kawy. Mówimy tutaj o nutach czekolady, orzechów czy nawet tropikalnych owoców. Speciality to naprawdę kawa najwyższej jakości o wyjątkowym, lekko słodkim smaku, który skradnie serce każdego kawosza. Wystarczy jedna filiżanka kawy speciality i jesteśmy pewni, że nie będziesz chcieć wracać do przeciętnej kawy z marketu.

Świeżo palona kawa speciality – gdzie ją kupić?

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy wysokiej jakości, z pewnością masz już u siebie kawę speciality, Jeśli jednak dopiero zaczynasz ją testować, z pewnością ucieszy Cię fakt, że w Polsce istnieje ponad 10 palarni kawy speciality, które dostarczają najwyższej jakości, świeżo palone ziarna. Co więcej, obecnie kawy speciality stają się nowym standardem i są coraz łatwiej dostępne. Wybraną przez siebie kawę dostaniesz zarówno w wariancie kawy ziarnistej jak i mielonej.

Jeśli więc poszukujesz doskonałej kawy, masz dwie opcje. Możesz wybrać się do dobrej kawiarni i rozkoszować się kawą przygotowaną przez baristę, lub też zakupić kawę na własny użytek. Bardzo często dostaniesz ją właśnie w kawiarni, lub alternatywnie za pośrednictwem internetowego sklepu z kawą czy bezpośrednio u producenta. 

Jak parzyć kawę speciality?

Speciality możesz zaparzyć na kilka różnych sposobów. W grę wchodzi zarówno przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym, jak i alternatywne metody parzenia. Do najpopularniejszych metod przygotowania kawy speciality należą: ekspres, kawiarka, Chemex, AeroPress, French Press, Drip, Syfon lub Cold Brew, o których pisać będziemy w kolejnych wpisach na blogu.

Dalej
Jak smakuje dobra kawa?
Comments are closed.