Jaka jest najlepsza kawa ziarnista? To pytanie tylko pozornie jest proste. Przede wszystkim, smak i aromat kawy to kwestia wyjątkowo subiektywna. Do tego nasz indywidualny ranking kaw ziarnistych może być bardzo różny. Dla niektórych kluczowa będzie zawartość kofeiny, dla innych bogaty smak, a dla kolejnych stosunek ceny do jakości.

Krótka i jasna odpowiedź jest więc niemożliwa – ale nie musimy na tym poprzestać. Na każdym etapie produkcji kawy znajdziemy czynniki, które wpływają na jej smak. Finalnie wystarczy wybrać dobrej jakości kawę, która smakuje nam najlepiej.

Przyjrzymy się zatem, co wpływa na jakość i smak tego aromatycznego naparu oraz czym charakteryzuje się dobra kawa ziarnista.

Rodzaje kaw – arabica a robusta

Mamy dwa główne gatunki kawy – arabikę i robustę. W pewnym uproszczeniu, arabica będzie bogata w nuty kakaowe, kwiatowe i owocowe, podczas gdy robusta będzie bardziej orzechowa i dymna. Na rynku występują także mieszanki ziaren arabiki i robusty. A jaką kawę wybrać? To już zależy od nas. Powszechnie uznaje się arabikę za tą „lepszą” kawę, jednak robusta także znajdzie swoich wielbicieli.

Jaką kawę wybrać – afrykańską czy azjatycką?

Wiemy już, że najlepsza kawa ziarnista to taka, jaka nam smakuje. A smak kawy możemy połączyć także z miejscem jej pochodzenia – oczywiście ponownie w pewnym uproszczeniu. Afryka słynie z kwasowych, cytrynowych kaw, podczas gdy kawy azjatyckie są raczej dymne i ziemiste. Z kolei kawy amerykańskie najczęściej posiadają nuty czekoladowo-orzechowe.

Produkcja, sposób obróbki i dystrybucja kawy

Nie bez znaczenia jest też proces produkcji i transportu. Istotne są warunki upraw, stosowane nawozy, a nawet pogoda na plantacji. Ziarna od lokalnych dostawców, dla których uprawa kawy to sztuka, będą dużo lepsze jakościowo niż te od masowych producentów.

Dużą rolę gra także metoda obróbki kawy. Dwie najpopularniejsze opcje to metoda na sucho oraz mokro.

Sucha obróbka nie wymaga wykorzystania wody i polega na suszeniu owoców kawy do momentu, gdy miąższ zaczyna odpadać od ziaren. Następnie usuwa się go, a ziarna suszy ponownie. Dzięki tej metodzie kawa zyskuje intensywny, owocowy profil smakowy i niższą kwasowość.

W przypadku obróbki mokrej wykorzystuje się urządzenia o nazwie depulper, które wstępnie usuwają miąższ. Następnie ziarna z niewielkimi pozostałościami miąższu trafiają do basenów fermentacyjnych, w których usuwane są resztki owoców. Na koniec ziarna są płukane i suszone. Uzyskujemy tutaj kawy o charakterystycznej kwasowości, której nie znajdziemy w kawach obrabianych na sucho.

Wspomnimy też o logistyce. Kawa powinna być starannie przechowywana podczas transportu i najlepiej jak najszybciej trafić do konsumenta.

Palenie kawy, czyli wisienka na torcie

Palenie kawy to ostatni, ale kluczowy etap jej przetwarzania. Osoby, które profesjonalnie zajmują się wypalaniem kaw noszą tytuł roastera. Sam proces wypalania kawy jest dość skomplikowany, ale możemy podzielić go na trzy typy.

Pierwszy z nich to jasne palenie, przeprowadzane w temperaturze ok. 200°C. W wyniku palenia ziarna uzyskują jasnobrązową barwę, a w smaku pozostają kwasowe i orzeźwiające. Posiadają również wysoką zawartość kofeiny.

Średnie palenie to najczęściej stosowany typ. Przeprowadza się je w nieco wyższej temperaturze, najczęściej 210-220°C. Dzięki średniemu paleniu kawa nabiera goryczy, zyskuje orzechowo-czekoladowy posmak i posiada mniejszą zawartość kofeiny, niż kawa z jasnego palenia.

Ostatnim typem jest ciemne palenie, znane także jako pełne. Ziarna wypala się w temperaturze 225-250°C, w wyniku czego zyskują intensywny smak i ciemnobrązowy kolor. Kwasowość kawy zastępuje gorycz, a zawartość kofeiny zostaje znacząco obniżona.

Przygotowanie kawy ziarnistej a jej jakość

Na koniec musimy wspomnieć o świadomym wyborze i właściwym przygotowaniu kawy ziarnistej.

Zalecamy wybierać kawę nie tylko ze względu na smak czy aromat, ale także przeznaczoną do typu napoju, jaki chcemy przygotować. W ofercie topowych producentów znajdziemy kawy ziarniste do ekspresu ciśnieniowego, kolbowego czy przelewowego, a także kawy do aeropressa, french pressa czy dripa. Wystarczy spojrzeć na etykietę – znajdziemy tam wszystkie istotne informacje.

Kolejna sprawa – mielenie kawy. Im dłużej przechowujemy zmieloną kawę, tym więcej smaku i aromatu tracimy. Zaleca się wykorzystanie tylko takiej ilości ziaren kawy, jakiej w tym momencie potrzebujemy. Jeśli zamierzamy wypić jedno espresso, nie ma potrzeby mielić „na zapas”. Nie bez znaczenia są również woda, sprzęt do parzenia kawy i umiejętności baristy.

Na koniec pamiętajmy, że wybraliśmy kawę ziarnistą, o którą dbano na każdym etapie produkcji i transportu. Nie zepsujmy jej na samym końcu.

Dalej
Jaki młynek do kawy jest najlepszy? Rodzaje młynków do kawy
Comments are closed.